Kanada - rybářská sezóna

Kanada je velmi rozlehlá země. V závislosti na poloze revíru se přirozeně liší i sezóna lovu jednotlivých druhů ryb v různých částech Kanady. Níže uvádíme informace o některých atraktivních revírech.

 

Rybářská sezóna v Britské Kolumbii – řeka Fraser

Duben a květen
Do řeky přitahují ke tření drobné rybky (tzv. eulachons). Jeseteři je aktivně vyhledávají – stahují se na dolní tok řeky. Denně je možné ulovit na jedné lodi i přes deset jeseterů. V dubnu možnost lovu steelheadů.

Polovina července – polovina srpna
Počasí je obyčejně příjemné a teplé, ale v srpnu už se nad ránem ochlazuje. Vhodné období pro lov lososů čavyča (8-20 kg) a nerka (2-5 kg). Začátek sezóny lovu lososů keta, případně v lichých letech (2011, 2013...) lososů gorbuša.

Polovina srpna-polovina října
listopad na rece Fraser - jester delky 250 cmPočasí typické pro ”indiánské léto” s teplotami kolem 10-20°C, obvykle velmi příjemné a stabilní.
Jeseteři se krmí na táhnoucích hejnech lososů i na jejich jikrách. Denně je možné ulovit na jedné lodi i přes dvacet jeseterů. Jeseteři jsou až do prosince velmi aktivní a extrémně bojovní – nezřídka opakovaně vyskakují z vody.
Končí sezóna lovu lososů čavyča, ale některé řeky mají atypický podzimní tah kingů...
Vrcholí tah lososů nerka (2-5 kg), keta (3-8 kg) a gorbuša (1-4 kg). Začíná sezóna lovu lososů kisuč (silver-coho).

Říjen-listopad
Jeseteři se krmí na táhnoucích hejnech lososů i na jejich jikrách. Denně je možné ulovit na jedné lodi i přes dvacet jeseterů. Jeseteři jsou až do prosince velmi aktivní a extrémně bojovní – nezřídka opakovaně vyskakují z vody.
Ideální období pro lov lososů kisuč (coho, 3-7 kg), keta (chum 3-8 kg) a na některých řekách i čavyča (king 8-20 kg).
Mírné podzimní počasí: teploty mezi 5-15°C.

 

Rybářská sezóna v provincii Yukon

Konec května - polovina června
Vynikající období pro lov sivenů a štik na jezerech. Velmi dobré podmínky pro lov štik a lipanů v řekách, které netečou z ledovců a vysokých hor. Po odchodu sněhové vody začíná aktivita pstruha duhového. Masivní výskyt lipanů bývá ve sluncem prohřátých přítocích do jezer. V jezerech bývají tou dobou aktivní lososi nerka, resp. jejich jezerní forma - kokanee.
Možnost dlouhého pobytu venku (je dlouhý den, rybaří se i po půlnoci), průměrné teploty mezi 10-20°C.

Polovina června - začátek července
cerven v provincii YukonVynikající období pro lov sivenů a štik na jezerech. Velmi dobré podmínky pro lov štik, duháků a lipanů v řekách, které netečou z ledovců a vysokých hor.  Tající ledovce a sníh z hor mohou mírně ovlivnit říční i jezerní rybaření. V jezerech bývají tou dobou aktivní lososi nerka, resp. jejich jezerní forma - kokanee. Siveni namaycush se začínají stahovat do míst s teplotou 10-12°C – v případě teplých jezer to znamená ke studeným přítokům.
V případě časného tahu může začít lov lososů čavyča a nerka na řekách, které tečou na pacifickou stranu hor.
Počasí je obyčejně příjemné a teplé, s teplotami, které někdy přesahují i 30°C.

Červenec
Vhodná doba pro lov velkých lipanů a sivenů v jezerech na mušku. Hlavní sezóna lovu lipanů a pstruhů na velké suché mušky. Jezerní forma lososa sockeye-kokanee bývá aktivní do poloviny července, později se stahuje do větších hloubek. Dobrý lov štik, ale velké štiky se obvykle stahují za chladnější vodou do hloubek. Krátká sezóna lovu velkých síhů - inconnu.
Vrcholí tah lososů čavyča (královský) a nerka.
Sníh už roztál a vody poskytují skvělou rybařinu. Počasí je obvykle příjemné a teplé, teploty dosahují někdy až ke 30°C. Dny jsou dlouhé, možnost rybaření i v půlnočních hodinách.

Konec července - 15. srpen
Prakticky všechny vody v provincii Yukon nabízejí skvělou rybařinu, kromě mělkých jezer a potoků, jejichž teplota vystoupá příliš vysoko. Ideální doba pro muškaření v řekách a lov sivenů na velkých jezerech. Končí tah lososů nerka, začíná tah lososů keta.
Počasí je obvykle příjemné a teplé.

15. srpen - 15. září
Dobré podmínky pro muškaření v řekách a lov štik na jezerech. Lov sivenů v jezerech je obtížnější, s výjimkou studených přítoků do velkých jezer. V některých řekách se třou síhové, což způsobuje druhotně kumulaci duháků, sivenů a štik. Lososi nerka mohou táhnout do některých výše položených úseků řek. Začíná tah lososů kisuč (coho).
První den měsíce září je také počátkem lovu drobné zvěře. Počasí typické pro ”indiánské léto”, obvykle velmi příjemné a stabilní, někdy mírně větrné, s teplotami kolem 10-20°C. 

Polovina září - počátek října
muskarsky podzim v provincii YukonPodhorské řeky nabízejí prvotřídní lov lipanů a duháků. Rovněž lov štik v mělkých partiích jezer začíná být opět úspěšný. Ulovení sivenů na jezerech se však stává nesnadnějším.
Vrcholí sezóna lovu lososů kisuč.
Podzimní počasí: teploty mezi 0-12°C, těžko předvídatelné počasí se silným větrem.