Co s sebou do Kanady?

Oblečení

Kanada je velkou zemí, kde naleznete oblasti s kontinentálním i přímořským klimatem. Jižní část země náleží stejně jako Česká republika k mírnému pásu, ale severní oblasti se těší arktickým podmínkám. 

Většina evropských rybářů navštěvuje západní Kanadu, tedy Britskou Kolumbii a Yukon. Západní Kanada je hornatou zemí a návštěvníci musí počítat s náhlými změnami počasí. Na západním úbočí pobřežních hor je počasí oblivněné blízkostí Tichého oceánu - časté jsou zde deště a mlhy, na východ od hřebene pobřežních hor je podnebí výrazně kontinentální - sušší, méně zde prší, léta jsou často velmi teplá a zimy suché a studené. Klima v Yukonu je chladnější a sušší než v Britské Kolumbii.
I v letních měsících se především v horských částech západní Kanady během jediného dne můžete opalovat pod blankytně modrou oblohou a o hodinu později pak za větru a hustého sněžení prchat do závětří. Extrémním změnám počasí a letním teplotám v rozmezí 0-25°C odpovídá i vhodné oblečení: teplá čepice chránící uši, nepromokavá bunda a kalhoty a nepromokavá obuv jsou při rybaření na mořském pobřeží a v horských revírech zpravidla nutností.

Obvykle postačující sada oblečení pro letní rybaření v Britské Kolubii a Yukonu (květen-říjen):

Pro cestu do Kanady a pobyt v chatě nebo hotelu doporučujeme pohodlnou sportovní obuv, dlouhé kalhoty, košili nebo mikinu a nepromokavou, ale prodyšnou sportovní bundu (gore-tex a pod).

Dále nezapomeňte:

 

Rybářské vybavení

Výběr optimálního vybavení k rybolovu je do značné míry osobní záležitostí, nicméně je dobré si ujasnit, jak velké ryby hodláte lovit a tomu následně přizpůsobit nejen techniku rybolovu, ale také vybavení. Většina rybářského vybavení, které je vhodné pro lov lososů a větších ryb, je na americkém trhu levnější než v Evropě, rovněž nabídka je širší. Doporučujeme provádět nákup lososích prutů, navijáků, obratlíků, karabin, háčků  a nástrah až po příletu do Kanady nebo na Aljašku (máte-li dostatek času) v některém z místních supermarketů. Rybářský obchod je v každém větším městě a základní sortiment včetně nástrah prodávají obvykle i rybářské pensiony, případně Vám vybavení zapůjčí Váš rybářský průvodce. 

Zapomenout doma nesmíte: brodicí kalhoty, kleště na vyndavání háčků, ostrý nůž, metr, menší batoh na rybářské vybavení a na celodenní výpravy.

Rybářské vybavení pro lov lososů čavyča (king salmon)

Kalibr prutu a sílu návazce je třeba přizpůsobit velikosti řeky a obvyklé velikosti v místě lovených ryb. Nástrahy je nutné prezentovat u dna, čemuž musí odpovídat jejich hmotnost, resp. potápivost šňůry.  

Muškaření
Dvouruční prut AFTMA 10-12 nebo jednoruční rybářský prut 9-11 stop AFTMA č. 9-12. Naviják s kvalitní brzdou, se 2 rezervními cívkami, nejméně 150 m backingu a muškařskými šňůrami: plovoucí a sinktip. Vhodné jsou monofilní návazce 0,3-0,45 mm Lososí mušky  

Přívlač
Vláčecí prut třídy 15-30 liber, délky 2,4-3,2 m, vrhací zátěž 40-100 g Naviják se šňůrou dlouhou nejméně 200 m (monofil 0,35-0,5 mm, případně šňůra 0,17-0,3 mm Fireline, Whiplash apod o nosnosti min. 20 liber, případně s návazcem o nosnosti 17 liber) Nástrahy: pestré nebo lesklé plandavky, rotační třpytky, spinglow-vrtule případně imitace jiker nebo mušky. Jednou z nejčastěji používaných vláčecích nástrah jsou vrtule-spinglow nebo bobule, případně v kombinaci s jikrami či imitacemi jiker (oranžové bavlnky-yarn). Při lovu na vrtule, jikry, imitace jiker a mušky s vláčecím vybavením se používá montáže s „bavorským dřívkem". Budete potřebovat dostatečnou zásobu zátěží.

Rybářské vybavení pro lov lososů nerka, keta, gorbuša a kisuč  

Muškaření
Jednoruční rybářský prut délky 9-11 stop, třídy AFTMA č. 8-10 naviják s alespoň dvěma rezervními cívkami, nejméně 100 m backingu a různými muškařskými šňůrami: plovoucí a sinktip, případně teeny 150 gr. a 300 gr. s krátkým návazcem monofilní návazce 0,25-0,4 mm lososí mušky na kvalitních háčcích  

Přívlač
Vláčecí prut délky 2,4-3 m, třídy 15-25 liber, vrhací zátěž 15-50 g Naviják se šňůrou dlouhou nejméně 150 m (vlasec 0,25-0,4 mm, případně šnůru Fireline, Whiplash apod o průměru 0,17-0,25 mm o nosnosti 15-20 liber). Nástrahy: plandavky, rotační třpytky, případně imitace jiker nebo mušky v montáži s bavorským dřívkem. Lososi keta a gorbuša se často loví i na „plavanou" – na mušky prezentované v kombinaci se splávkem.      

Rybářské vybavení na pstruhy, siveny, lipany  a lososy gorbuša

Muškaření
Muškařský prut 8-10 stop, AFTMA č. 5-8 nejméně 50 m backingu, plovoucí, intermediální a potápivá šňůra s koncovým návazcem 0,14-0,3 mm mušky a flotant na mušky  

Přívlač
Vláčecí prut 2,4-2,75 m o vrhací zátěži 5-25 gr. naviják s nejméně stopadesáti metry šňůry (vlasec 0,2-0,3 mm, případně šnůru 0,08-0,2 mm Fireline, Whiplash apod)Nástrahy: plandavky, rotační třpytky, případně twistery/rippery ev. wobblery

Vybavení pro lov štik

Přívlač
Prut délky 2,4-2,7 m s vrhací zátěží 10-40 g Smekací naviják se šňůrou nebo vlascem o nosnosti 10-20 kg Ocelové nebo titanové návazce délky min. 20 cm Wobblery 7-20 cm pro lov štik Plandavky 5-12 cm o hmotnosti 10-30 g Rotačky č. 3 – 4 Twistery nebo gumové rybičky s hlavičkami 5-30 g Kleště nebo pean na uvolňování háčků

Muškaření
Prut délky 2,7-3 m AFTMA 8-9 Naviják s plovoucí šňůrou nebo sinktipem Kevlarové nebo titanové návazce délky min. 30 cm Štikové streamery nebo poppy Kleště nebo pean na uvolňování háčků

Rybářské vybavení pro lov jeseterů 

Podobné vybavení jako při rybaření na moři (big game fishing): multiplikátor a prut třídy 80 liber s několika sty metrů šňůry o nosnosti 60-80 kg (150 lbs). Jeseteři se nejčastěji loví na položenou – na kousky masa nebo na jikry lososů. V případě lovu jeseterů a lososů s průvodcem na řece Fraser obdržíte veškeré vybavení i nástrahy na palubě lodi od Vašeho průvodce.   

Jestliže budete podnikat vyjížďku na lov jeseterů nebo na moře s průvodcem - lov halibutů či trolling, je veškeré vybavení k lovu ryb k dispozici na lodi.

Tichý oceán - mořský rybolov

Veškeré vybavení, které budete používat při mořském rybolovu, musí být určeno k rybaření v mořské vodě, aby dobře odolávalo působení slané vody. Ceny rybářských potřeb jsou v Kanadě spíše nižší než v Čechách a nabídka obchodů ve velkých městech velmi široká.

Vybavení pro pilkrování

Středně těžký rybářský prut délky 1,6-2,3 m, třídy 20-30 liber určený k pilkrování a lov na jig je obvykle nejdůležitějším prutem při cestách na pacifickém pobřeží. Na navijáku – multiplikátoru by mělo být navinuto nejméně 200 m pletené šňůry o nosnosti 15-30 kg. S touto kombinací by měl rybář zdolat každou zaseknutou rybu. V závislosti na síle proudu a větru můžete s tímto vybavením chytat do hloubky 150 m s nástrahami o hmotnosti do 750 g.

Lehký pilkrovací, resp. těžký vláčecí prut délky 2,15-2,75 m (vrhací zátěž 70-200 g) je optimální, chcete-li se věnovat přívlači a lovu na menší jigy. Na bytelném smekacím navijáku nebo vláčecím multiplikátoru by mělo být nejméně 200 m šňůry o nosnosti 10-20 kg. V závislosti na proudu můžete s tímto prutem a jigy/jigheady 70-200 g nebo pilkiny do cca 100 g rybařit asi do hloubky 45 m.

Těžký prut délky 1,8-2,3 m, třídy okolo 50 liber je vhodný především při lovu na velké jigy a pilkery o hmotnosti 200-1000 g. Delší prut umožňuje lepší akci, ale zároveň se rybář při lovu dříve unaví vlivem pákového efektu. Naviják-multiplikátor, případně elektrický multiplikátor by měl být opatřen minimálně 300 metry pletenky o nosnosti 20-40 kg.

Vzhledem k velikosti lovených ryb, hloubkám a proudům je jedinou vhodnou šňůrou pro lov na moři šňůra splétaná. K dostání jsou šňůry nejrůznějších značek. Kterou šňůru si zvolíte, záleží pouze na Vás, jen se vyvarujte příliš silných šňůr. Přu rybaření na kanadském pobřeží se málokdy vyskytnou takové podmínky, pro které byste potřebovali silnější šňůru než 0,3 mm (nosnost v tahu nad 30 kg). Silnější průměr šňůry znamená v praxi větší odpor proudící mořské vodě a tím pádem i nutnost použití těžších pilkerů, jinými slovy: horší akce, což v konečném důsledku znamená méně ryb. Vzhledem k tomu, že mořské dno je často kamenité, nebývá o vázky nouze. Silná splétaná šňůra Vám loď "ukotví" a uvolnit ji bude velmi obtížné. Oblíbené jsou například šňůry Whiplash, SpiderWire, Dynabraid, Corastrong, PowerPro apod

Monofilní vlasec (silon)
Šňůru zakončete vždy monofilním návazcem o průměru 0,5-1 mm. Monofilní vlasec by měl být měkký a dostatečně odolný vůči oděru.

Obratlíky a karabinky
Při mořském rybolovu budete potřebovat kvalitní obratlíky a karabinky nosnosti 30-50 kg. Doporučujeme volit tu nejvyšší kvalitu (např. firmy Berkley, Rosco), protože s nekvalitními výrobky můžete přijít o nejednu velkou rybu. Ideální jsou karabiny, které se uzavřou, jakmile se začne zvyšovat nápor na šňůru. Gumová kulička-zarážka je účinnou ochranou koncového očka před poškozením karabinou.

Sada pro mořský rybolov pro týdenní výpravu