Rybaření v Kanadě

Povolenka

Povolenku k lovu ryb (fishing licence) zakoupíte nejlépe v supermarketu v oddělení rybářských potřeb nebo v některém z rybářských kempů, obchodů nebo v turistické informační kanceláři (někdy je prodávají i u benzinky). Na rybářském lístku musí být vyznačeno Vaše jméno, příjmení, číslo pasu, další osobní údaje, doba platnosti a obsah platného povolení. Pro lov jeseterů, lososů nebo steelheadů si musíte k povolence zakoupit i kolek, případně speciální povolenku opravňující k jejich lovu. Celková cena povolenky na 7 dní platné v jedné provincii včetně kolku pro lov jesetera/lososa se pohybuje okolo 100 CAD (stav v roce 2010 v provincii Britská Kolumbie).
V případě několikadenního lovu ryb s průvodcem pomůže povolenky zajistit průvodce nebo rybářský pension, kde budete ubytování.

 

Rybářské předpisy

losos cavyca - king uloveny na umelou muskuPředpisy a omezení se každoročně mění. Je nezbytně nutné vyzvednout si při zakoupení povolenky nebo v informační turistické kanceláři i rybářský řád (fishing rules) pro příslušnou oblast. Každá oblast je rozdělena do několika částí, u jednotlivých řek v jednotlivých částech jsou vždy uvedena příslušná pravidla a omezení. Většinou se týkají maximálního množství úlovku, na některých řekách jsou dny, kdy platí všeobecný zákaz rybolovu, na některých řekách se nesmí lovit některé druhy ryb, některé se musejí ihned zapisovat do povolenky apod. Při příjezdu k řece doporučujeme překontrolovat si předpisy dle rybářského řádu.
V případě, že si nejste jisti, jaká omezení platí pro revír, kde hodláte rybařit, podá Vám informace Váš rybářský průvodce nebo rybářský pension, kde jste ubytováni. 
Informace o povolenkách, předpisech a tazích ryb v Britské Kolumbii viz stránky o Kanadě na rybolov.com

Jeseteři a pstruzi duhoví se loví téměř výhradně metodou „chyť a pustˇ“.
V Kanadě je na většině vod povolen pouze lov ryb na jednoháčky bez protihrotu!

 

Rybářské vybavení

Rybářům, kteří cestují do Kanady doporučujeme níže uvedené rybářské vybavení.
"Kalibr" prutů, navijáků, šňůr a návazců se přirozeně  liší v závislosti na charakteru konkrétní navštívené řeky resp. jezera. Bližší informace naleznete u popisů jednotlivých revírů a v pokynech k pobytu, které zasílá cestovní kancelář PEPA všem svým zákazníkům před nástupem na pobyt.


Rybářské vybavení pro lov lososů čavyča (chinook - king salmon)
Kalibr prutu a sílu návazce je třeba přizpůsobit velikosti řeky a obvyklé velikosti v místě lovených ryb. Nástrahy je nutné prezentovat u dna, čemuž musí odpovídat jejich hmotnost, resp. potápivost šňůry. 

Muškaření:
Dvouruční prut AFTMA 10-12 nebo jednoruční rybářský prut 9-11 stop AFTMA č. 9-12.
Naviják s kvalitní brzdou, se 2 rezervními cívkami, nejméně 150 m backingu a muškařskými šňůrami: plovoucí a sinktip. Vhodné jsou monofilní návazce 0,3-0,45 mm
Lososí mušky 

Přívlač:
Vláčecí prut třídy 15-30 liber, délky 2,4-3,2 m, vrhací zátěž 40-100 g
Naviják se šňůrou dlouhou nejméně 200 m (monofil 0,35-0,5 mm, případně šňůra 0,17-0,3 mm Fireline, Whiplash apod o nosnosti min. 20 liber, případně s návazcem o nosnosti 17 liber)
Nástrahy: pestré nebo lesklé plandavky, rotační třpytky, spinglow-vrtule případně imitace jiker nebo mušky. Jednou z nejčastěji používaných vláčecích nástrah jsou vrtule-spinglow nebo bobule, případně v kombinaci s jikrami či imitacemi jiker (oranžové bavlnky-yarn).
Při lovu na vrtule, jikry, imitace jiker a mušky s vláčecím vybavením se používá montáže s „bavorským dřívkem“. Budete potřebovat dostatečnou zásobu zátěží.


Rybářské vybavení pro lov lososů nerka, keta, gorbuša a kisuč (sockeye, chum, pink, coho salmon)

Muškaření:
jednoruční rybářský prut délky 9-11 stop, třídy AFTMA č. 8-10
naviják s alespoň dvěma rezervními cívkami, nejméně 100 m backingu a různými muškařskými šňůrami: plovoucí a sinktip, případně teeny 150 gr. a 300 gr. s krátkým návazcem
monofilní návazce 0,25-0,4 mm
lososí mušky na kvalitních háčcích

Přívlač:
Vláčecí prut délky 2,4-3 m, třídy 15-25 liber, vrhací zátěž 15-50 g
Naviják se šňůrou dlouhou nejméně 150 m (vlasec 0,25-0,4 mm, případně šnůru Fireline, Whiplash apod o průměru 0,17-0,25 mm o nosnosti 15-20 liber).
Nástrahy: plandavky, rotační třpytky, případně imitace jiker nebo mušky v montáži s bavorským dřívkem.
Lososi keta a gorbuša se často loví i na „plavanou“ – na mušky prezentované v kombinaci se splávkem.

 

Rybářské vybavení na pstruhy, siveny, lipany (trout, laketrout, grayling) a lososy gorbuša (pink)

Muškaření:
muškařský prut 8-10 stop, AFTMA č. 5-8
nejméně 50 m backingu, plovoucí, intermediální a potápivá šňůra s koncovým návazcem 0,14-0,3 mm
mušky a flotant na mušky

Přívlač:
vláčecí prut 2,4-2,75 m o vrhací zátěži 5-25 gr.
naviják s nejméně stopadesáti metry šňůry (vlasec 0,2-0,3 mm, případně šnůru 0,08-0,2 mm Fireline, Whiplash apod)Nástrahy: plandavky, rotační třpytky, případně twistery/rippery ev. wobblery


Rybářské vybavení pro lov jeseterů (sturgeon)

Podobné vybavení jako při rybaření na moři (big game fishing): multiplikátor a prut třídy 80 liber s několika sty metrů šňůry o nosnosti 60-80 kg (150 lbs). Jeseteři se nejčastěji loví na položenou – na kousky masa nebo na jikry lososů.
V případě lovu jeseterů a lososů s průvodcem na řece Fraser obdržíte veškeré vybavení i nástrahy na palubě lodi od Vašeho průvodce.  

Výběr optimálního vybavení k rybolovu je do značné míry osobní záležitostí, nicméně je dobré si ujasnit, jak velké ryby hodláte lovit a tomu následně přizpůsobit nejen techniku rybolovu, ale také vybavení. 
Většina rybářského vybavení, které je vhodné pro lov lososů a větších ryb, je na americkém trhu levnější než v Evropě, rovněž nabídka je širší. Doporučujeme provádět nákup lososích prutů, navijáků, obratlíků, karabin, háčků  a nástrah až po příletu do Kanady nebo na Aljašku (máte-li dostatek času) v některém z místních supermarketů. Rybářský obchod je v každém větším městě a základní sortiment včetně nástrah prodávají obvykle i rybářské pensiony, případně Vám vybavení zapůjčí Váš rybářský průvodce. 

Zapomenout doma nesmíte: brodicí kalhoty, kleště na vyndavání háčků, ostrý nůž, metr, menší batoh na rybářské vybavení a na celodenní výpravy.

Jestliže budete podnikat vyjížďku na moře s průvodcem - lov halibutů či trolling, je veškeré vybavení k lovu ryb k dispozici na lodi. 

7/342.jpg7/343.jpg7/344.jpg7/345.jpg7/346.jpg